Günümüzde pazarlama, başarının itici gücüdür. Hâlâ üniversitedeyken bile, bundan yararlanmanın birçok yolu vardır. Yeni başlayanlar için, kendi markanızı oluşturmanıza ve onu tanıtmanıza yardımcı olabilir, bu da medya bilinirliği, popülerlik, genişletilmiş ağ oluşturma fırsatları ve hatta daha geniş kariyer fırsatları ile sonuçlanabilir. Ayrıca fikirlerinizin reklamını yapmak için de kullanılabilir. Diyelim ki uygulamak istediğiniz bir girişim fikriniz var. Bu durumda, reklamını nasıl yapacağınızı anlamak, fon sağlamanıza ve önemli bir yatırım yapmadan projelerinizden gelir elde etmenize yardımcı olabilir. Ve bunların hepsi her şeyden önce organik reklamcılığın kullanımlarıdır.

Organik Pazarlama Nedir?

Ücretli reklam veya tanıtım içeriğinin aksine, organik pazarlama, pazarlamaya yönelik daha incelikli ve göze batmayan bir yaklaşımdır. Doğal erişime ve izleyiciye düşük maliyetle veya hiç maliyet olmadan gerçek değer sunmaya öncelik verir. Birincil hedef, içeriğinizi doğal olarak bulan insanları çekmek ve dönüştürmektir.

Konsepti daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, organik pazarlamanın en yaygın örneklerinden bazıları şunlardır:

Çeşitli sosyal medya platformlarında ücretsiz yayınlar;
Blog gönderileri;
Konuk gönderileri;
Durum çalışmaları;
Görüşler, incelemeler vb. gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik.

Reklamcılığa yönelik bu yaklaşım, uzun vadeli bir perspektifte oynar. Bir kitleyi büyütmekle ve blogunuzu, web sitenizi veya sosyal medya sayfalarınızı en kaliteli, alakalı içerikle doldurmakla başlar. Bu nedenle, bu taktik çok zaman ve tutarlılık gerektirir. Ancak, bir süre sonra, daha yüksek marka bilinirliği ve kitlenizle daha iyi bir bağ şeklinde mükemmel sonuçlar sağlar.

Neden Önemli?

Search Engine Journal tarafından yapılan bir ankete göre 2022 yılında şirketler organik pazarlamaya daha fazla harcama yapıyordu. Ankete katılanların %20’si bütçelerinde, ödenen bütçedeki artıştan %7 daha yüksek olan önemli bir artış kaydetti. Ve bu sebepsiz değil. Araştırmalar, tüm web trafiğinin %53 kadarının organik arama yoluyla üretildiğini ortaya koyuyor. Oysa trafiğin yalnızca %15’i ücretli reklamlardan elde ediliyor. Yani, organik pazarlamaya yatırım yapmak web sitenize, blogunuza veya sosyal medyanıza daha fazla trafik getirmenin kesin bir yoludur ve tek faydası bu değildir.

Bu reklam biçimini bu kadar önemli kılan diğer bazı nedenler şunlardır:

Maliyet etkinliği;
Uzun vadeli sürdürülebilirlik;
Hedef kitlelere etkin erişim;
Güven ve güvenilirlik;
Paylaşım sayesinde artan erişim;

Bunların hepsi, reklamcılığa organik yaklaşımın faydalarıdır. Ve dahası var! Ücretli bir kampanya başlattığınızda, sınırlı bir süre içinde sınırlı sayıda kişiye ulaşabilirsiniz. Ancak, yüksek kaliteli içerik oluşturduğunuzda, bu içerik sizin için yıllarca trafik çekmeye devam edebilir. Bu nedenle, bu taktik gerçekten de zaman alıcıdır ve tutarlılık gerektirir. Ancak aynı zamanda kalıcı sonuçlar da sunar.

Bir Öğrenci Olarak Etkili Bir Organik Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 5 Kuralı

Net Bir Hedef Tanımlayın

Kesin hedefler, etkili bir strateji belirlemenize ve doğru performans ölçütlerine odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, bu aşamayı ihmal etmeyin ve çabalarınızla tam olarak neyi başarmak istediğinizi tanımlamak için zaman ayırın. Hedeflerinizi bulduktan sonra, onları her zaman aklınızda tutun.

Hedeflerinizi ve Uygun Platformları Belirleyin

Tam olarak kime ulaşmaya çalıştığınızı veya bu insanları nerede bulabileceğinizi bilmiyorsanız, hedef kitlenize organik olarak ulaşmak imkansızdır. Bu nedenle, dikkatli bir araştırma yapmanız ve hedeflerinize göre hedef kitlenizi belirlemeniz gerekir. Rakiplerinizi incelemek ve kime ulaştıklarını görmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin, işe alınma hedefiyle kişisel bir marka oluşturuyorsanız, hedef kitleniz uzmanlık alanınızdaki işverenleri, yöneticileri ve İK’ları içermelidir. Kitlenizi genel terimlerle tanımladıktan sonra, onları çekmek ve dönüştürmek için kullanılabilecek konumlarını, ilgi alanlarını, alışkanlıklarını ve diğer kalıpları incelemek için yeterli zaman ayırın.

Kitleyi tanımladıktan sonra, onunla bağlantı kurmak için doğru kanalları da bulmanız gerekir. Hedeflerinizin en aktif olduğu ortamları seçmelisiniz. Aynı örneğe geri dönersek, hedeflerinize ulaşmak için mükemmel platform muhtemelen LinkedIn olacaktır.

Olağanüstü İçerik Üretin

Organik pazarlamada başarının en büyük kısmı, sunduğunuz içeriğe bağlıdır. Bu nedenle, kusursuz olmalıdır. Hedef kitlenizin ilgi alanlarına ve sorunlu noktalarına uygun içeriğe odaklanın ve gerçek değer sunduğunuzdan emin olun. Ayrıca, içeriğinizle çok tutarlı olduğunuzdan emin olun. Etkili reklamcılık, en iyi sonuçları elde etmek için tutarlı bir bağlılık gerektirir.

Profesyonel ipucu: Bir blog yayınlamak ve sosyal medyada gönderiler oluşturmak, bir izleyici kitlesini harekete geçiren yüksek kaliteli içerik sunmanın etkili yollarıdır. Ancak, video içeriği yeni büyük şeydir. 2022’de toplam web trafiğinin %65’i videolar aracılığıyla sağlandı, bu nedenle bu içerik biçimini de kendi yararınıza kullandığınızdan emin olun.

SEO Arkadaşınız Olsun

Arama motoru optimizasyonu (SEO), başarının bir diğer önemli bileşenidir. Kitleniz içeriğinizi doğal olarak bulamıyorsa içeriğinizin ne kadar harika olduğu önemli değildir, bu nedenle SEO, farkındalığı artırmak için güçlü aracınızdır. Blogunuzun teknik performansını optimize etmek, alakalı anahtar kelimelerden yararlanmak ve diğer SEO en iyi uygulamalarını kullanmak, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Başkalarıyla Etkileşime Odaklanın

Yorumlarına ve mesajlarına yanıt vererek, onlara sorular sorarak, anketler düzenleyerek ve daha fazla katılımı teşvik ederek hedef kitlenizle etkili bir şekilde etkileşim kurun. Bu basit taktikler, onların güvenini ve sadakatini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İkincisi, başkalarıyla ilişki kurmak aynı zamanda diğer öğrencilerle, şirketlerle, etkileyicilerle vs.

Bu kılavuzu okuduktan sonra, bir öğrenci olarak organik pazarlamayı etkili bir şekilde kullanmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Artık bildiğiniz gibi, etkili pazarlama, çok fazla enerjinizi ve zamanınızı gerektiren, devam eden bir süreçtir. Bazen, markanızı tanıtmak için yeterli zamana sahip olmak için üniversite görevlerinizi en iyi atama hizmetlerine devretmeniz gerekir. Ama sonuçlar buna değer. Bu kılavuzu yolculuğunuzda bir başlangıç noktası olarak kullanın ve ilerlemeyi takip etmeyi ve stratejinizi daha büyük başarı için uyarlamayı unutmayın!

İş Ortaklarımız

Mistral-Carrera-Logo
Amerikan Kültür Logo
Canlı Yayın Logo
Dent Forum Logo
Nares Lojistic Logo
albaş restij okulları logo
ekol-hastanesi-logo
Dentekol Logo
Ekol Hospitals Logo
Final Eğitim Kurumları Logo
Batı Anadolu Logo
Neoks Logo
Britishtown logo
Karacan Kurs Logo
İngiliz Kültür Logo
New Smiles Logo
Autogalerie Logo
arı otomasyon logo
luka restaurant logo
Turkuvaz Medya Grubu Logo
sada hastanesi logo
americantown logo
Coldwellbanker plus logo
yotto sushi wok logo
Sixt Logo
meyve küpü logo
Anıl Özpak Logo
Cassas Clinics Logo
Özel Deniz Hastanesi Logo
us medikal logo
ONYX Anatolia Medical Care
Bemar Logo
ekol goz logo
balçova tıp merkezi logo
ata diş polikiniği logo
altın ayı pub logo
MGA Consultancy

Big Tech Nedir?

Dijital Pazarlama Sektöründe Lider Olan Büyük Teknoloji Şirketleriyle Yakın İş Birlikleri İçerisindeyiz.

“Big Tech”, İngilizce bir ifadedir ve genellikle büyük teknoloji şirketlerini tanımlamak için kullanılır. Bu terim, teknoloji endüstrisindeki en büyük, en etkili ve en yaygın şirketleri ifade etmek için kullanılır. Bu şirketler genellikle dünya çapında milyarlarca dolarlık gelir elde eden ve geniş kullanıcı tabanlarına sahip olan küresel teknoloji devleridir.

Genellikle “Big Tech” terimi, Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketleri tanımlamak için kullanılır, ancak bu listeyle sınırlı değildir. Son yıllarda, Microsoft ve diğer birçok büyük teknoloji şirketi de “Big Tech” kategorisine dahil edilmiştir.

Big Tech Ortaklıkları

Dijital Stratejist, dijital pazarlama sektöründe lider olan büyük teknoloji şirketleriyle yakın iş birlikleri içerisindedir.

  • Google’un Sertifikalı Partneri: Dijital Stratejist olarak, Google Ads kampanyalarınızı optimize eder ve en iyi sonuçları elde etmenizi sağlarız. Google’un sertifikalı partneri olarak, Google Ads platformunu etkin bir şekilde kullanarak işletmenizin online varlığını güçlendirir ve hedef kitlenize daha etkili bir şekilde ulaşmanıza yardımcı oluruz.
  • Meta Marketing Pro Sertifikalı Partneri: E-ticaret stratejilerinizin güçlenmesi için Meta Marketing Pro sertifikalı partneri olarak size destek oluruz. Online satışlarınızı artırmak için en iyi e-ticaret yöntemlerini kullanır ve işletmenizin başarısını maksimize etmek için özelleştirilmiş çözümler sunarız.
  • Twitter Sertifikalı Partneri: İşletmenizin Twitter platformunu etkili bir şekilde kullanarak hedef kitlenize ulaşmanızı sağlarız. Twitter’da daha fazla görünürlük elde etmek, markanızı güçlendirmek ve müşterilerinizle etkileşim kurmak için stratejik yaklaşımlar geliştirir ve uygularız.
  • Linkedin Marketin Sertifikalı Partneri: İşletmenizin profesyonel ağda etkinlik göstermesini sağlar ve markanızı iş dünyasında güçlendiririz. Linkedin Marketin sertifikalı partneri olarak, işletmenizin Linkedin platformunda başarılı bir varlık oluşturmanıza yardımcı oluruz. İşveren markası bilinirliğinizi artırır, doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlar ve işletmenizin büyümesine katkıda bulunuruz.
  • Amazon Ads Advanced Partneri: Dijital Stratejist olarak, Amazon Ads Advanced partneri olarak da hizmet vermekteyiz. Amazon üzerindeki reklam kampanyalarınızı optimize eder, ürünlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırmanıza yardımcı oluruz. Etkili reklam stratejileriyle Amazon’da daha fazla satış elde etmenizi sağlarız.

Resmi Partnerliklerimiz

facebook-marketing-partner
Instagram-partner
Google Partner
LinkedIn-Marketing-Partner.png
twitter-offical-partner
amazon-ads-advanced-partner
Bing-Partner
microsotf-advertising-partner
Pinterest-Marketing-Partners